Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS)

 Sınav iki aşamadan oluşmaktadır.

1.Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT)        
 Sınav Tarihi: 23.06.2018 Cumartesi           
 Sınav Saati : 10:15                                     

2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT)
  Sınav Tarihi: 24.06.2018 Pazar
  Sınav Saati : 10:15

   Üniversiteye hazırlanan adaylar YGS'de Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinde 160 sorudan oluşan bir testten sorumluydu. Yeni sınavın ilk oturumunda (TYT) ise 120 soru olacak. LYS sisteminde dört farklı günde yapılan sınavlar, yeni sistemde iki güne indirilmiş oluyor.  23 Haziran Cumartesi günü sabahtan sınavın ilk oturumu (TYT) uygulanacak olup 24 Haziran Pazar günü sabah ikinci oturum (AYT), öğleden sonra da Yabancı Dil testi yapılacak. Her bir testte 40 soru bulunacak. Yeni sınavın ikinci oturumunda (AYT) alana göre testler olup isteyen tamamını da çözebilecek.

   Eğer adaylar tercih yapmazsa ilk oturumdan aldıkları puan bir sonraki sene de geçerli sayılacak. İlk oturumdan 150'den fazla puan alan adaylar ön-lisans programlarından tercih yapabilecek.Lisans tercihi yapmak isteyen adaylar ise 180 puanı geçmesi gerekiyor.

   Yeni sınav sistemiyle üniversite hazırlık süreçlerine gelen en büyük değişikliklerden biri herhangi bir yılda aldığınız puanın bir sonraki sene de geçerli olması. Adaylar TYT'den 200 ve üzeri puan alabilirlerse bu puanı tercih yapmadıkları takdirde isteğe bağlı olarak bir sonraki yıl da kullanabilecekler. Burada altı çizilmesi gereken nokta, bu uygulamanın bir zorunluluk değil, bir tercih olarak tasarlanmış olmasıdır.


   Örneğin; 2018 yılındaki Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) giren bir aday ilk aşamada 200 puan alırsa, 2019'da ilk oturuma yeniden girmeden sadece 2. oturum sınavlarına katılabilecek. Aday iki yılda istediği puanlardan birini kullanabilecek. Yani adayın 2018 yılındaki puanı, 2019 yılında aldığınız sonuçtan daha iyiyse tercih yaparken bir önceki yılın ilk oturum puanını kullanabilecek.


ADAYLAR HANGİ SINAVLARA GİRECEK?
Temel olarak sözel çıkışlı adaylar Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya ve Sosyal Bilimler sınavlarından, eşit ağırlık çıkışlı adaylar Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya ve Matematik sınavlarından, sayısal çıkışlı adaylar ise Matematik ve Fen Bilimleri sınavlarına girecek. Ancak adaylar kendi bölümlerinin testleri dışında diğer sınavlara da girebilecek. Yani bir aday isterse bütün soruları çözebilecek.

PUANLAR NASIL HESAPLANACAK?
Yeni sistemle adayların yerleştirme puanları hesaplanırken ilk oturumun dolayısıyla Türkçe ve Temel Matematiğin önemi artıyor. Lisans yerleştirmelerinde kullanılacak bütün puan türlerinde ilk oturumun ağırlığı yüzde 40 olacak. Diğer yüzde 60 ise adayın tercih yapacağı bölüme göre değişiklik gösterecek.

Sözel bölümler için puan hesaplaması 
TYT'nin yüzde 40'ı
Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya ve Sosyal Bilimler testlerinin yüzde 60'ı;

Eşit Ağırlık bölümleri için puan hesaplaması 
TYT'nin yüzde 40'ı
Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya ve Matematik testlerinin yüzde 60'ı; 

Sayısal bölümler için puan hesaplaması :
TYT'nin yüzde 40'ı;
Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin yüzde 60'ı

Yabancı dil bölümleri için puan hesaplaması :
TYT'nin yüzde 40'ı;
Yabancı dil sınavının ise yüzde 60'ı baz alınacak.